Zwolnienie z podatku akcyzowego na gaz wymagać będzie oświadczeń

Od najbliższego piątku tj. od dnia 1 listopada 2013 r. akcyzą opodatkowany będzie gaz ziemny do celów opałowych. W nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewidziano jednak liczne zwolnienia. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie od odbiorcy gazu oświadczenia, że nie używa go na inne potrzeby niż prowadzenie gospodarstwa domowego – poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Zgodnie z ustawą z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1231), z podatku zwolniony zostanie cały szereg podmiotów, w tym m.in. gospodarstwa domowe, placówki oświatowe, administracja publiczna oraz niektóre firmy.

Wśród zwolnień największe znaczenie ma zwolnienie gazu ziemnego oraz gazu propan-butan, zużywanych przez gospodarstwa.

Zasadnicza część ustawy dotycząca m.in. przedmiotu opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego, zwolnień oraz składania deklaracji podatkowych wchodzi w życie 1 listopada 2013 r. Natomiast przepisy dotyczące obowiązków rejestracyjnych podmiotów pośredniczących obowiązują już od 23 października 2013 r.

Nie jest jest to nowy pomysł Ministerstwa Finansów na kontrolę zużycia kolejnego towaru akcyzowego (oświadczenia wymagane są już bowiem przy obrocie olejem opałowym oraz węglem).